30-10-2019

Staż w Leicester City

W dniach 18 do 22 października mialem możliwość odbycia stażu w jednej z najlepszych akademii w Anglii. Mowa o Leicester City, czyli sprawcy sensacyjnego mistrzostwa Anglii w sezonie 2015/2016.

Te kilka dni to był ogromny przywilej i genialna okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Możliwość wizytacji treningów od szczebla akademii do pierwszego zespołu Leicester była okazją do nowego spojrzenia na wiele kwestii - czy to związanych z taktyką czy z organizacją treningów. Wszystko stało na najwyższym topowym poziomie. W pierwszym dniu mogłem wziąć także udział w meczu Premier League 2 pomiędzy Tottenham Hotspur i Leicester City. Przed samym spotkaniem zwiedziłem obiekty treningowe Chelsea Londyn i Tottenhamu. Mogłem podglądnąć jak pracują zespoły z TOP4 Premier League.

W drugim dniu przyszedł czas na zobaczenia miasta Leicester które zachwyca pasją do futbolu, to miasto współgra z klubem. Jest jak bijące serce. Oczywiście w tym dniu punktem nr 1 była obserwacja meczu PREMIER LEAGUE - Leicester City vs Burnley. Mecz w którym zwroty akcji i walka była typowo wyspiarska. Walka i pasja do ostatnich minut. Na ogromny plus zasługuje atmosfera na trybunach - pozytywny doping i wspieranie swoich piłkarzy.

Kolejnego trzeciego dnia oprócz spotkań z trenerami i zajęciami mogłem obserwować mecz w Championship pomiędzy Wigan Athletic a Nottingham Forest.

W czwartym dniu wnikliwie przeanalizowałem wszystkie spotkania i dokonałem analizy. Wnioski zapisane. Następnie wziąłem udział w treningach grup młodzieżowych i pierwszego zespołu. Szczególnie spotkanie i rozmowę z trenerem Brendanem Rodgersem zapamiętam na długo. To niesamowicie charyzmatyczny trener, który swoją filozofie gry, metodologie i etos pracy ma bardzo zbliżoną do mojej. Podobne środki treningowe i zadanie - nasze zespoły zawsze walczą o najwyższe cele. Rodgers niegdyś trener Liverpool FC i Celticu Glasgow ma na swoim koncie wiele sukcesów. Dziś jego Leicester znów jest rewelacją ligi.

Wizytacja treningów i zrobienie kilku notatek również zaliczam do kluczowych wydarzeń z tego stażu. Centrum treningowe a także ludzie, którzy wypełniają to miejsce zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Przyjaźni ludzie którzy robią to z pasji, ogromny komfort logistyczny to kolejna imponująca sprawa.

Piąty dzień to obserwacja meczu LIGI MISTRZÓW pomiędzy Tottenham Hotspur a Crveną Zvezdą. Jednak równie ważne było spotkanie z topowymi fachowcami takimi jak Nigel Gibbs czy Steve Shorey przed samym spotkaniem. Nowe kontakty to także cenna wartość tego stażu.

Staż zakończyłem spotkaniem z Dyrektorem Sportowym klubu Leicester City. Rozmowa niezwykle merytoryczna. Mogliśmy porozmawiać na temat rozwoju młodych zawodników i sposobu na wprowadzania ich do pierwszego składu z szczebla akademii. Kolejne doświadczenie które za mną jest jak cegiełka bezcennej wiedzy, która dokładam z każdym kolejnym rokiem pracy. Jestem przekonany, że przyszedł czas na kolejne wyzwaniem w mojej trenerskiej karierze czyli praca z seniorami na poziomie centralnym. Dziękuje w tym miejscu władzom klubu Leicester City za poświecony czas, merytoryczne sesje i dobre słowa.